dziura w oponie

Przebicie opony w samochodzie może zdarzyć się każdemu. Choć drogi mamy coraz lepsze, to przecież ogumienie auta uszkodzić się może nie tylko w trakcie jazdy po dziurach, ale i w innych sytuacjach! Zobacz co zrobić, gdy i Ty złapiesz “gumę”.

Znajdź bezpieczne miejsce i się zatrzymaj

Jeżeli masz w samochodzie czujniki ciśnienia TPMS, to o przebiciu opony poinformuje Cię stosowny komunikat na desce rozdzielczej. Gdy się pojawi, przede wszystkim nie należy panikować. Po pierwsze, znajdź miejsce w którym możesz bezpiecznie się zatrzymać. Idealnym punktem będzie parking lub jakaś boczna droga/uliczka, jednak nie zawsze jest to możliwe. Staraj się nie jechać na oponie bez ciśnienia. Dłuższe poruszanie się w ten sposób może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń samej gumy, a także felgi.Gdy już się zatrzymasz, to pamiętaj o oznaczeniu miejsca postoju pojazdu za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Umieść go 30-50 metrów od auta w przypadku miejsc poza obszarem zabudowanym lub 100 metrów od auta w obszarze zabudowanym.

Zmień koło z uszkodzoną oponą na koło zapasowe

Sama procedura jest względnie prosta. Zatrzymujesz auto, wrzucasz bieg, zaciągasz hamulec. Podnosisz auto podnośnikiem – ważne, by podstawić go w fabrycznych punktach podparcia auta, inaczej ryzykujemy uszkodzeniem progu. Zdejmujesz uszkodzone koło, zakładasz “zapas” i gotowe! No cóż… to wszystko brzmi prosto. A co, gdy śruby koła nie chcą się odkręcić, bo są zapieczone? Albo zapasowe koło nie chce wejść na piastę, bo Twoje auto ma niestandardowe hamulce? Powodów, dla których możesz mieć problem ze zdjęciem koła z samochodu może być naprawdę sporo. Czasem lepiej wezwać pomoc drogową i zapłacić za wymianę opony. Nie ryzykujemy przynajmniej wtedy, że dojdzie do uszkodzenia jakiegoś elementu.

Użyj zestawu naprawczego do opon

Coraz mniej aut ma na wyposażeniu koła zapasowe, a nawet podnośnik. W takich przypadkach przydaje się produkt znany jako łatka w sprayu do samochodu. Taki środek stosuje się do tymczasowego uszczelnienia przebitej opony w takim stopniu, by dało się dojechać do wulkanizacji. Dłuższa eksploatacja z takim dodatkiem wewnątrz ogumienia jest niewskazana.
Można też zastosować sznury butylowe, które wprowadzamy w miejsce uszkodzenia. Jednak ponownie jest to naprawa jedynie doraźna, a sama opona powinna być naprawiona kołkiem/łatką lub wymieniona na nową.

Zadzwoń po pomoc drogową IGROM

Przebita guma w Twoim aucie? Zadzwoń po pomoc drogową w Gorzowie! Dojedziemy na wskazane miejsce, wymienimy koło – szybko sprawnie, a przede wszystkim – niedrogo! Zapisz sobie nasz numer – po prostu dzwonisz po nas, a my zajmiemy się resztą!