Co grozi za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku?

Wypadki i kolizje stanowią nieodłączną część ruchu drogowego. Nawet najostrożniejszy i najbardziej przewidujący kierowca może się znaleźć w sytuacji, gdy inny prowadzący pojazd złamie przepisy i doprowadzi do kolizji. Jeśli w jej wyniku kierowca, jeden z pasażerów lub przypadkowy świadek zostanie ranny, masz obowiązek udzielenia mu pierwszej pomocy. Jakie konsekwencje poniesiesz, jeśli tego nie zrobisz?

Dlaczego pomoc ofiarom wypadków drogowych jest niezbędna?

Od wielu lat już w polskiej edukacji – zarówno tej szkolnej, jak i na różnych kursach zawodowych – kładzie się duży nacisk na przygotowanie do udzielenia pierwszej pomocy. Tzw. algorytm RKO jest ćwiczony na specjalnych fantomach, aby wypracować w kursancie odruchy zachowania. Pomimo to jednak w sytuacjach krytycznych wiele takich przeszkolonych osób zamiera, bojąc się, że nie poradzą sobie z zadaniem. Takie zachowanie często prowadzi do znacznego spadku szans poszkodowanego na przeżycie.

Wypadki i kolizje drogowe są sytuacjami, w których szczególnie często dochodzi do uszkodzeń ciała. Lekarze ratownictwa medycznego twierdzą, że o przeżyciu decydują pierwsze cztery minuty, często określane złotymi minutami. Podjęcie resuscytacji w tym czasie zapobiega niedotlenieniu mózgu i jego śmierci. Nietrudno wyobrazić sobie, ile czasu mija od wypadku do chwili przyjazdu karetki pogotowia. Często miejsce kolizji jest znacznie oddalone od miasta, a dostęp do telefonu bywa utrudniony. Dlatego o przeżyciu decydują nie tylko lekarze, ale też osoby, które bezpośrednio znajdują się na miejscu.

Sprawdź ofertę: Pomoc drogowa Gorzów

Obowiązek udzielenia pomocy w ujęciu Prawa o ruchu drogowym

„Biblią” kierowców jest Prawo o ruchu drogowym. Ten spis przepisów regulujący zasady poruszania się po drogach uwzględnia również pomoc ofiarom wypadków drogowych. Art. 44 ust. 2 tej ustawy nakłada na kierowcę pojazdu obowiązki związane z postępowaniem po wypadku. Zaliczają się do nich:

  • udzielenie pomocy osobom poszkodowanym w miarę swoich możliwości,
  • wezwanie służb ratunkowych i Policji,
  • powstrzymanie się od wszelkich działań, które mogłyby utrudnić odtworzenie przebiegu zdarzenia,
  • pozostanie na miejscu zdarzenia do przyjazdu Policji.

Prawo o ruchu drogowym nie wymienia kar, jakie grożą za nieudzielenie pomocy w wypadku. Jest jednak spisem nakazów, których nieprzestrzeganie może być ukarane mandatem przez policjanta lub postawieniem w stan oskarżenia z tytułu kodeksu wykroczeń lub kodeksu karnego.

Nieudzielenie pomocy w wypadku w ujęciu Kodeksu wykroczeń

Obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ofierze wypadku drogowego jest regulowany art. 93 Kodeksu wykroczeń. Zgodnie z treścią paragrafu 1 tego artykułu kierowca, który nie udzielił pomocy poszkodowanemu, może zostać ukarany zgodnie z literą prawa. Jako kary k.w. dopuszcza:

  • grzywnę,
  • areszt,
  • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Oczywiste jest, że wymiar kary zależy zarówno od sądu, jak i od konsekwencji, jakie spowodowało nieudzielenie pomocy w wypadku przez prowadzącego pojazd. Warto zaznaczyć, że kodeks wykroczeń nakłada ten obowiązek jedynie na kierujących pojazdami, a nie na pasażerów czy osoby postronne. Nie oznacza to jednak, że są one całkowicie zwolnione z tej powinności. W ich przypadku obowiązują zapisy kodeksu karnego.

Konsekwencje wynikające z zapisów Kodeksu karnego

W kodeksie karnym nie ma wprawdzie wprost umieszczonej informacji o wypadku drogowym, ale obowiązek udzielenia pomocy jest traktowany ogólnie. Mówi o tym art. 162 §1, w którym znajduje się zapis o obowiązku udzielenia pomocy osobie, która jest bezpośrednio zagrożona utratą życia lub uszczerbkiem na zdrowiu. Karą za nieudzielenie pomocy poszkodowanego jest pozbawienie wolności do lat 3.

Powyższy artykuł odnosi się do wszystkich osób i sytuacji, w których jedna osoba jest poszkodowana, a druga jest obserwatorem i ma możliwość udzielenia pomocy. Ważne jest, że pomoc ta powinna być realizowana bez narażenia własnego życia i zdrowia, oraz w miarę możliwości i dostępnych środków. Jako podsumowanie warto dodać, że do udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach są też przygotowani pracownicy pomocy drogowej. Często zdarza się, że to oni pierwsi pojawiają się na miejscu zdarzenia i mogą opatrzyć rany czy zastosować RKO.

dziura w oponie

Jak poradzić sobie z “gumą” podczas jazdy?

Przebicie opony w samochodzie może zdarzyć się każdemu. Choć drogi mamy coraz lepsze, to przecież ogumienie auta uszkodzić się może nie tylko w trakcie jazdy po dziurach, ale i w innych sytuacjach! Zobacz co zrobić, gdy i Ty złapiesz “gumę”.

Znajdź bezpieczne miejsce i się zatrzymaj

Jeżeli masz w samochodzie czujniki ciśnienia TPMS, to o przebiciu opony poinformuje Cię stosowny komunikat na desce rozdzielczej. Gdy się pojawi, przede wszystkim nie należy panikować. Po pierwsze, znajdź miejsce w którym możesz bezpiecznie się zatrzymać. Idealnym punktem będzie parking lub jakaś boczna droga/uliczka, jednak nie zawsze jest to możliwe. Staraj się nie jechać na oponie bez ciśnienia. Dłuższe poruszanie się w ten sposób może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń samej gumy, a także felgi.Gdy już się zatrzymasz, to pamiętaj o oznaczeniu miejsca postoju pojazdu za pomocą trójkąta ostrzegawczego. Umieść go 30-50 metrów od auta w przypadku miejsc poza obszarem zabudowanym lub 100 metrów od auta w obszarze zabudowanym.

Zmień koło z uszkodzoną oponą na koło zapasowe

Sama procedura jest względnie prosta. Zatrzymujesz auto, wrzucasz bieg, zaciągasz hamulec. Podnosisz auto podnośnikiem – ważne, by podstawić go w fabrycznych punktach podparcia auta, inaczej ryzykujemy uszkodzeniem progu. Zdejmujesz uszkodzone koło, zakładasz “zapas” i gotowe! No cóż… to wszystko brzmi prosto. A co, gdy śruby koła nie chcą się odkręcić, bo są zapieczone? Albo zapasowe koło nie chce wejść na piastę, bo Twoje auto ma niestandardowe hamulce? Powodów, dla których możesz mieć problem ze zdjęciem koła z samochodu może być naprawdę sporo. Czasem lepiej wezwać pomoc drogową i zapłacić za wymianę opony. Nie ryzykujemy przynajmniej wtedy, że dojdzie do uszkodzenia jakiegoś elementu.

Użyj zestawu naprawczego do opon

Coraz mniej aut ma na wyposażeniu koła zapasowe, a nawet podnośnik. W takich przypadkach przydaje się produkt znany jako łatka w sprayu do samochodu. Taki środek stosuje się do tymczasowego uszczelnienia przebitej opony w takim stopniu, by dało się dojechać do wulkanizacji. Dłuższa eksploatacja z takim dodatkiem wewnątrz ogumienia jest niewskazana.
Można też zastosować sznury butylowe, które wprowadzamy w miejsce uszkodzenia. Jednak ponownie jest to naprawa jedynie doraźna, a sama opona powinna być naprawiona kołkiem/łatką lub wymieniona na nową.

Zadzwoń po pomoc drogową IGROM

Przebita guma w Twoim aucie? Zadzwoń po pomoc drogową w Gorzowie! Dojedziemy na wskazane miejsce, wymienimy koło – szybko sprawnie, a przede wszystkim – niedrogo! Zapisz sobie nasz numer – po prostu dzwonisz po nas, a my zajmiemy się resztą!

autostrada

Autostrada a droga ekspresowa – o czym warto pamiętać?

Dobra organizacja ruchu drogowego jest niezbędna do zachowania komfortu i bezpieczeństwa poruszania się pojazdów i osób pieszych. Jej konkretne zasady określają przepisy, jakie zawiera kodeks ruchu drogowego. Jednym z jego elementów jest klasyfikacja dróg włącznie z ich charakterystyką oraz zasadami, jakie na nich obowiązują. Najważniejsze z nich to autostrada i droga ekspresowa. Więcej…

wypadek na autostradzie

Jak zachować się podczas wypadku na autostradzie?

Wypadek drogowy nigdy nie jest błahym zdarzeniem, ale na autostradzie zwykle przynosi największe zniszczenia. Ze względu na prędkości rozwijane przez kierowców, bardzo szybko nawet niewielka stłuczka może zamienić się w karambol. To dlatego odpowiednie zachowanie kierowców – świadków wypadku, jest tak ważne do tego, by zapewnić pomoc uczestnikom zdarzenia, ułatwić dojazd służbom ratunkowym i zadbać o bezpieczeństwo innych użytkowników drogi. Tylko osoby, które wiedzą, jak zachować się podczas wypadku na autostradzie, nie tracą zimnej krwi i mogą uratować komuś życie.  Więcej…